FAQ

1. Czy każdy może wziąć udział w rajdzie?

Zdecydowanie tak. Jedynym ograniczeniem jest wiek – min. 16 lat.

2. Czy trzeba dobrze biegać żeby móc wystartować?

Tempo poruszania się zależy tylko i wyłącznie od preferencji zespołu i umiejętności nawigacyjnych, etapy piesze można pokonywać marszem.

3. Czy trzeba mieć dobry górski rower?

Oczywiście im lepszy sprzęt tym łatwiej i przyjemniej pokonuje się trasę rajdu, ale równie dobrze można startować na rowerze trekkingowym czy generalnie rowerze niższej klasy. Niezależnie od posiadanego sprzętu na pewno pojawią się fragmenty trasy, gdzie rower będzie trzeba prowadzić lub nawet nieść.

4. Czy trasa jest trudna i wymaga wysiłku i dużej sprawności?

Trasa 70 km z założenia ma służyć rekreacji i dobrej zabawie – nie jest tutaj potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt ani super sprawność. Raczej chęć wzięcia udziału w przygodzie. Większość trasy przebiega po szlakach turystycznych, dobrych szutrach, asfaltach. Pokonanie trasy wymaga podstawowych umiejętności nawigacyjnych.

Trasa 130 km jest przeznaczona dla osób o lepszej wytrzymałości fizycznej, na trasie spędza się 2-3 doby, poziom zmęczenia rośnie proporcjonalnie do dystansu. Pokonanie trasy wymaga precyzyjnej nawigacji w górskim terenie.

5. Czy trzeba zaliczyć wszystkie punkty na trasie?

Nie, żeby zostać sklasyfikowanym należy zaliczyć min. 50% punktów. W skrajnych przypadkach można bardzo mocno skrócić daną dyscyplinę czy nawet ominąć etap. Trzeba jednak mieć na uwadze, że spada się wtedy w klasyfikacji w stosunku do zespołów, które zaliczyły więcej punktów.

6. Co to są przepaki/strefy zmian?

Strefa zmian, to miejsce, w którym następuje zmiana dyscypliny, np. kończy się etap rowerowy a zaczyna kajakowy. Przepak, to miejsce, w którym dodatkowo zespół ma dostęp do swojego sprzętu, który wcześniej zdeponował u organizatora. Zespół na przepaku może korzystać ze wszystkiego, co wcześniej sobie przygotował.

7. Czy muszę mieć swój kajak?

Nie, kajaki, wiosła, kapoki zapewnia organizator. Jeśli zawodnicy mają swój sprzęt, to mogą z niego korzystać – należy w tym celu skontaktować się z organizatorem.

8. Czy muszę mieć swój rower?

Może być pożyczony 😉 Generalnie zawodnicy startują na swoich rowerach.

9. Czy można ominąć etap kajakowy?

Ominięcie każdego etapu jest możliwe, dystans od jednej strefy zmian do kolejnej pokonuje się wtedy w inny sposób, ale wiążę się to z ominięciem kilku punktów kontrolnych i spadkiem w klasyfikacji generalnej w stosunku do zespołów zaliczających całą trasę.

 

Teraz wiesz już wszystko co potrzebne, aby wystartować w Rajdzie Przygodowym! Więc do dzieła!

Masz pytania? Pisz na adres: kuba@strefaprzygod.pl